Angela Socol, o femeie din Moldova în vârstă de 32 de ani la acea vreme, s-a mutat în Italia în căutarea unei vieți mai bune și, în ciuda provocărilor pe care le-a întâmpinat, a reușit să se adapteze cu succes.
Destinul a adus-o în Italia, unde, în timpul șederii sale, a ajuns să lucreze în casa unui bătrân, care mai târziu avea să îi devină soț.
Angela a povestit într-un interviu cu Dorin Galben despre decizia ei de a pleca din țară din cauza condițiilor economice dificile. Chiar dacă avea un loc de muncă stabil în Moldova, veniturile erau insuficiente. Astfel, a luat decizia să emigreze în Italia împreună cu opt persoane, traversând munți și păduri cu un cost de 3500 de euro, într-o călătorie ilegală și dificilă care a durat o săptămână.
Ajunsă în Italia, Angela a început prin a face curățenie în diverse locuințe până când a ajuns să lucreze în Torino. Mai târziu, a devenit îngrijitoare pentru un bătrân văduv în vârstă de 81 de ani, după ce a primit o ofertă de muncă în orașul respectiv printr-un intermediar moldovean.
Mario, bătrânul pentru care a început să lucreze, s-a dovedit a fi o figură protectorie pentru Angela. El a fost generos și i-a sprijinit financiar, inclusiv ajutând-o să își achite datoriile în Moldova. Mai mult, de ziua ei de naștere, Mario i-a făcut un cadou surpriză – un telefon mobil nou.
Relația lor s-a dezvoltat, iar după câteva luni s-au căsătorit. Mario a fost alături de Angela timp de încă 12 ani, oferindu-i o casă, un automobil și o pensie generoasă până la sfârșitul vieții ei.
Angela Socol reflectă cu recunoștință asupra căsniciei lor și a perioadei petrecute alături de Mario în Italia, considerând că aceasta a fost o schimbare semnificativă și pozitivă în viața ei.
